Klimatyzacje przemysłowe, czyli utrzymanie optymalnych parametrów powietrza dużych powierzchni

Klimatyzatory przemysłowe są stosowane w fabrykach, magazynach i innych obiektach przemysłowych w celu utrzymania komfortowej temperatury. Jednostki te są również wykorzystywane w różnych budynkach komercyjnych, takich jak biura lub punkty sprzedaży detalicznej. Klimatyzatory przemysłowe różnią się od jednostek mieszkalnych tym, że mogą być znacznie większe i bardziej wytrzymałe. Mają również wysokie wskaźniki efektywności energetycznej i długie gwarancje, co czyni je idealnymi dla dużych przestrzeni o wysokim obciążeniu cieplnym i dużej liczbie osób. Klimatyzacja przemysłowa to świetna inwestycja

Gdzie jest stosowana klimatyzacja przemysłowa?

W samych Stanach Zjednoczonych zainstalowanych jest ponad 1 miliard klimatyzatorów. Oznacza to, że zapotrzebowanie na klimatyzatory przemysłowe jest wysokie i zawsze istnieje potrzeba ich naprawy lub wymiany. Jeśli szukasz pracy w tej dziedzinie, możesz znaleźć wiele możliwości, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Gdzie jest używana klimatyzacja przemysłowa?

Klimatyzacja przemysłowa jest wykorzystywana w wielu branżach, w tym w halach produkcyjnych i magazynach, zakładach przetwórstwa spożywczego, fabrykach farmaceutycznych i szpitalach. W tych miejscach klimatyzacja przemysłowa ma szczególne znaczenie w utrzymaniu komfortowego środowiska pracy, a także zapewniają bezpieczeństwo i wydajność. 

Zakłady produkcyjne wymagają dużych przestrzeni z wysokimi sufitami, aby można było zainstalować maszyny nad głową. Problem polega na tym, że przestrzenie te stają się bardzo gorące w miesiącach letnich, gdy światło słoneczne świeci przez okna i szklane ściany przez cały dzień. Klimatyzacja przemysłowa bezpośrednio wpływa na obniżenie temperatury w tych obszarach poprzez cyrkulację chłodnego powietrza przez otwory wentylacyjne rozmieszczone strategicznie w całym budynku. Działanie klimatyzacji przemysłowej wpływa także na obniżenie wilgotności powietrza. 

Klimatyzacja przemysłowa – korzyści zastosowania

Korzyści klimatyzacji przemysłowej to przede wszystkim duża pojemność i wysoka efektywność energetyczna. Klimatyzacja przemysłowa może chłodzić duże powierzchnie i budynki bardziej efektywnie niż ta mieszkalna. Nowoczesne klimatyzatory przemysłowe mają większą pojemność niż modele mieszkalne i mogą utrzymać temperaturę w obszarze niższym niż 50 stopni Fahrenheita, nawet gdy na zewnątrz jest gorąco. Rewelacyjnie sprawdzają się w przemyśle. 

Rodzaje przemysłowych klimatyzatorów

Dwa główne typy klimatyzatorów przemysłowych to systemy dzielone i systemy pakowane:

System split – Ten typ jednostki składa się z dwóch komponentów: zewnętrznej jednostki skraplacza i wewnętrznej wężownicy parownika. Ciekły czynnik chłodniczy przechodzi przez oba elementy, ponieważ jest podgrzewany przez zewnętrzny skraplacz, a następnie chłodzony podczas przechodzenia przez wewnętrzną wężownicę parownika przed powrotem do sprężarki w celu wykonania kolejnego cyklu. Przemysłowe urządzenia AC z systemem Split mają zakres od 20 do 100 ton, w zależności od potrzeb wydajności. Typowe zastosowania obejmują magazyny i fabryki, gdzie istnieje wiele linii produkcyjnych działających jednocześnie lub w godzinach szczytu.

System pakietowy – Systemy pakietowe składają się z jednej zintegrowanej jednostki, która łączy w sobie zarówno skraplacz, jak i wężownicę parownika w jednym elemencie, dzięki czemu potrzebne jest tylko jedno połączenie między nimi.

Jak działa klimatyzator przemysłowy?

Klimatyzator przemysłowy to duża, potężna maszyna, która chłodzi i osusza powietrze w budynku. Znany jest również jako system HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Klimatyzacja przemysłowa ma za zadanie zagwarantowanie optymalnych parametrów powietrza. 

Jak to działa?

Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest usunięcie ciepła z budynku. Odbywa się to poprzez wdmuchiwanie gorącego powietrza przez wężownice wypełnione zimną wodą lub czynnikiem chłodniczym (hydrofluorowęglowodorem). Gdy ciepłe powietrze przechodzi nad zimną powierzchnią wężownicy, odbiera trochę ciepła z wody lub czynnika chłodniczego i staje się chłodniejsze. Teraz chłodniejsze powietrze przechodzi przez kolejny zestaw wężownic, gdzie odbiera jeszcze więcej ciepła, zanim zostanie ponownie wdmuchane do budynku.

Aby usunąć wilgoć z powietrza, osuszacz przemysłowy wykorzystuje technologię mechanicznego chłodzenia do usuwania wilgoci z powietrza w pomieszczeniach za pomocą procesu zwanego adsorpcją. Adsorpcja polega na przyłączeniu cząsteczek wody do materiału absorbującego, takiego jak żel krzemionkowy lub zeolit. Obciążony wilgocią materiał można następnie ogrzać, aby uwolnić ładunek pary wodnej z powrotem do otaczającego powietrza. Proces ten pomaga osiągnąć optymalne warunki w danym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.