Antykoncepcja – wszystko co musisz wiedzieć
Poruszając temat antykoncepcji, trzeba przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czym jest antykoncepcja. Otóż antykoncepcja to metoda lub urządzenie stosowane w celu zapobiegania ciąży. Istnieje wiele opcji antykoncepcji, w tym pigułki, prezerwatywy, diafragmy i wkładki wewnątrzmaciczne (IUD). Antykoncepcja chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI), takim jak HIV/AIDS.
Jakie są skuteczne metody antykoncepcji?
Skuteczne metody antykoncepcji dzielą się na dwie kategorie – antykoncepcja hormonalna oraz metody barierowe.
Antykoncepcja hormonalna to metoda kontroli urodzeń, która wykorzystuje hormony do zatrzymania owulacji (uwolnienia komórki jajowej podczas cyklu menstruacyjnego kobiety). Antykoncepcja hormonalna obejmuje pigułki antykoncepcyjne, plaster na skórę i pierścień dopochwowy.
Poza metodami antykoncepcji hormonalnej mamy również metody barierowe, które zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki, blokując ich drogę do macicy. Innymi słowy są to mechaniczne metody antykoncepcji. Najczęstszą z barierowych metod antykoncepcji są prezerwatywy dla mężczyzn, które zapewniają również ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI). Kobiety mogą również stosować diafragmy, wkładki domaciczne i kapturki na szyjkę macicy, aby zablokować plemnikom drogę do macicy. Te metody barierowe są również dostępne w wersjach dla kobiet do stosowania podczas miesiączki.
Istnieją również naturalne metody antykoncepcji, jak kalendarzyk czy stosunek przerywany, nie są one jednak skuteczne i nie dają wysokiej gwarancji uniknięcia zajścia w ciążę.

Jakie są korzyści ze stosowania antykoncepcji?
Do korzyści wynikających ze stosowania antykoncepcji należy przede wszystkim zmniejszone ryzyko nieplanowanej ciąży. Antykoncepcja to zbiór metod zapobiegania ciąży.
Kolejną zaletą antykoncepcji jest zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową (STD). Ochrona ta zachodzi, gdy wybierzemy mechaniczne metody antykoncepcji. Przy prawidłowym stosowaniu większość rodzajów kontroli urodzeń nie chroni przed chorobami wenerycznymi. Jednak niektóre formy kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy i diafragmy, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, jeśli są stosowane konsekwentnie i prawidłowo.
Antykoncepcja daje kontrolę nad płodnością. Stosując kontrolę urodzeń w celu wstrzymania lub ograniczenia ciąży, masz większą kontrolę nad tym, kiedy i czy zdecydujesz się zajść w ciążę. Może to pozwolić na większą elastyczność w realizacji celów życiowych i zawodowych.
Antykoncepcja niejednokrotnie poprawia jakość relacji seksualnych. Niektóre rodzaje kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy i środki plemnikobójcze, mogą poprawić fizyczny komfort seksu poprzez zmniejszenie podrażnień spowodowanych suchością pochwy lub poprzez zapewnienie smarowania podczas stosunku, które w przeciwnym razie może nie istnieć z powodu suchości pochwy spowodowanej menopauzą lub innymi czynnikami.
Antykoncepcja zmniejszona ryzyko wystąpienia choroby zapalnej miednicy (PID) związanej z licznymi partnerami seksualnymi i częstym uprawianiem seksu bez zabezpieczenia, jednak korzyść ta może być ograniczona do kobiet, które stosują wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) w długoterminowych celach antykoncepcyjnych, a nie w krótkotrwałej antykoncepcji awaryjnej.

Jak wybrać odpowiednią dla mnie metodę antykoncepcyjną?
Wybór najlepszej dla siebie metody antykoncepcyjnej to ważna decyzja. Obecnie dostępnych jest wiele opcji antykoncepcji, w tym tabletki i plastry antykoncepcyjne, diafragmy, wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), prezerwatywy dla mężczyzn i prezerwatywy dla kobiet. Niektóre metody mogą być również stosowane w leczeniu niektórych stanów chorobowych.
Metody antykoncepcyjne są ważną częścią życia kobiety. Antykoncepcja pomaga kobietom zaplanować rodzinę i zapobiec niechcianym ciążom.
Kobiety powinny znać różne rodzaje dostępnych metod antykoncepcyjnych i wiedzieć, które z nich są dla nich bezpieczne. Najlepszym sposobem na poznanie swoich możliwości jest rozmowa z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia. Wybór metody jest sprawą indywidualną.